KOSGEB DESTEK TEŞVİK

4 Soruda Kapasite Raporu Nedir? Hangi Amaçla Hazırlanır?

Bu yazımızda kapasite raporları nedir? Yine Kapasite raporlarının amacı ve mevzuatları konusunda bilgilendirme yazımızı sizlerle paylaşalım istedik. Kapasite raporu başvuru süreci ve rapor verilen sektörler ile ilgili yazımızı ve Kapasite Raporuna dair sık sorulan sorula cevap verdiğimiz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kapasite Raporu Nedir?

Kapasite Raporu; sınai üretim, sınai hizmet (yazılım, vb…) ve inşaat sektörü ile maden işletmeciliğinde faaliyet gösteren tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının üretim konularını, yıllık üretim kapasitelerini, mevcut makine parkını, üretim için kullandıkları hammaddeleri, sermaye ve istihdam bilgilerini gibi konuları içeren, en genel anlamıyla firmaların mevcut makine parkı ve işgücüyle, bir yıl içerisinde ne kadarlık üretim yapılabileceğini ortaya koyan, işletmenin Kimlik Kartı niteliğindeki bir belgedir.
Bu belge TOBB/TESK’e bağlı Odalar tarafından Oda üyesi firmalara düzenlenerek TOBB/TESK tarafından onaylan bir belgedir.

Kapasite Raporu Tanziminde Amaç Nedir?

Kapasite raporları, ülkenin sınai üretim potansiyelini tespit etmek, ekonomik/stratejik plan ve programlar için veri tabanı oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir. İşbu belge, teşvik, kota, tahsis, ihale, ithalat ve ihracatla ilgili işlemler (KDV İadesi gibi) ile çeşitli kamu kuruluşları ve Bakanlıkların kayıtlarına girmek ve belge alabilmek için kullanılmaktadır. (sanayi sicili, gıda sicili gibi).

kapasite-raporu-nedir

 

Kapasite Raporu Önemi Nedir?

İhracat, ithalat, ihale, gümrük, vergi, teşvik mevzuatı altında pek çok Kanun/Tebliğ/Yönetmelik ve Yönerge ile sanayi kuruluşların ile ilgili bilgilerin kapasite raporlarından elde edilmesi tercih edilmektedir. Bu bağlamda, Kapasite Raporlarının önemi her geçen gün artmaktadır.

Kapasite Raporunu Zorunlu Kılan Mevzuatlar Hangileridir?

  • 28.05.1975 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 7/9914 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı,
  • 5174 sayılı TOBB Kanunu,
  • TOBB Muamelat Yönetmeliği,
  • 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu,
  • TESK Kapasite Raporu Yönetmeliği,
  • 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu,
  • İthalat ve İhracat Yönetmelikleri,
  • Yatırım Teşvik Mevzuatı,
  • Gıda Mevzuatı,
  • Vergi Mevzuatı.

Yazı için Savaş Ertuğrul Bey’e teşekkür ederiz. Twitter: @savertug

Devamını Göster

Related Articles

omments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey