OFİS BÜRO MOBİLYA

4 Maddede Dış Mekan Mobilya Çeşitleri

Önceki yazımızda bahçe mobilyalarını seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili konuyu detaylandırmıştık. Bu yazımızda ise yine bahçe mobilyalarının türleri ve yapıları hakkında genel bilgilendirmelere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yine mobilya seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi edinmek isterseniz kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Plastik mobilyalar

plastik_mobilya

Plastik malzeme ilk etapta insana yapay ve soğuk gelmesine rağmen, son yıllarda malzeme ve tasarımında farklı kullanımları ile çok popüler hale gelmiştir, ülkemizde özellikle bu malzeme ile üretilen mobilyalardaki yerli üretim tecrubesi üst seviyeye ulaşmıştır. Bu konu dikkat edilmesi gereken gerekli standartlarda, orjinal plastikten üretilen( üretiminde geri dönüşüm malzeme kullanılmayan)ürünler almaya dikkat etmektir.

Enjeksiyon Rattan Mobilyalar

enjeksiyon_rattan_mobilya

Aslında hammaddesi plastik olan bu mobilyalara doku olarak rattan görünümü verilmektedir. Türkiyeye ithal olarak giren bu mobilyalar için ayrıca yerli üreticinin de imalatları başlamıştır, tek olarak yahut takım olarak her açıdan 2016 yılında en popüler olacağını düşündüğüm dış mekan mobilyası enjeksiyon rattandır.

Sentetik rattan

sentetik_rattan_mobilya

Plastik bazlı şerit malzemenin, çoğu zaman aluminyum bir iskelet üzerine örülmesi ile imal edilir. Herhangi bir internet sitesinde yahut mağazada rattan ürün olarak göreceğiniz yahut size gösterilecek ilk ürün budur. Piyasada rattan mobilya denildiğinde ilk bu ürünle karşılaşırsınız. Uzun vadeli ve bakım istemeyen kullanımıyla yıllardır ithal olarak mağazalarda sunulmaktadır. Özellikle 2015 yılı gümrük vergisi zamlarından en çok etkilinenen ve pahalı duruma düşümü bir ürün olarak bir iki yıl içerisinde, yerini enjeksiyon rattana bırakacak gibi görünmektedir.

Metal iskeletli mobilyalar

metal_iskeletli_mobilya

Ağırlıklı olarak aluminyum yahut döküm olarak piyasada bulabileceğiniz bu mobilyalara son yıllarda aluminyum ve teak ağacı kombinasyonu, aluminyum ve file döşeme(gergi) kombinasyonları eklenerek, sıradan metalden çok daha seçkin mobilya türlerine doğru dönüşüm olduğu görülmektedir.

Değerlendirme yapmak gerekirse, bu piyasadaki tecrubem ile bu yılın dış mekanda plastik ve enjeksiyon rattan mobilya yılı olacağını öngörüyorum. Bu sonuca bu mobilyaların hem ekonomik olmasına hem bakım istememesine ama en çok da bu mobilyalardaki tasarımların diğer mobilyalar ile yarışır hale gelmesine bağlıyorum,

 

Devamını Göster

Ozan Cem Yazgan

Ozan Cem Yazgan 1993 yılında TED koleji Fen bölümünü bitirdikten sonra 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Peysaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümünü bitirmiştir. Yüksek Lisans Eğitimini ise 2004 yılında Çankaya Ünivertisinde tamamlamıştır. Doktora Eğitimini ise Ankara Üniversitesinde Peysaj Mimarlığında 2010 yılında tamamlamış ve Dr. Ünvanını almıştır. Ozan Cem Yazgan aynı zamanda Ankara’da Çankaya Tasarım Grubunda 6 yıl boyunca Tasarım Müdürü Görevini Üstlenmiştir. Ardından Simtaş İnşaat’ta 8 yıl boyunca yine Tasarım Müdürü olarak görevini sürdürmüştür. Simtaş İnşaat’ın ardından Haliç Üniversitesi (Şirket Sayfası) Öğretim Görevlisi olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Sonrasında sırasıyla Lamprika-Aytin İnşaat (Proje Koordinatörü), Tuna Ofis ve Ev Mobilyaları (Proje Satış Koordinatörü). Son iki yıldır ise BMS Mobilya’da Proje Müdürü olarak özellikle Dış Mekan ofis, cafe, restaurant, otel ve sosyal alanlar, spor kompleksleri ve tribün koltukları konusunda uzmanlaşmıştır. Ozan Cem Yazgan ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey