IT ve TEKNOLOJİ

4.5G’nin Ülke Ekonomisine 12 Önemli Etkisi

Önceki yazılarımızda 4.5g’nin işletmelere sağladığı fayda ve avantajlardan bahsetmiştik ve 4.5G’nin şirketler ile müşterileri arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiği ile ilgili bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise 4.5G teknolojisinin 5G teknolojisine olan hazırlığı ve ülke ekonomisine olan faydalarından bahsedeceğiz. Burada unutmamamız gereken konulardan bir tanesi de 4.5G’nin ülke ekonomisine olan avantajı demek aynı zamanda ekonominin dolayısıyla şirketlerin gelişmesi ticari hayatın hareketlenmesi ve dolayısıyla istihdam yaratılması ve ülke vatandaşlarının da refah seviyelerinin de artması anlamına gelmektedir.

 1. 4.5G ile yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası iletişim (M2M),nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim, internet protokolü ile TV (IPTV), akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi bir takım konularda gelişmeler sağlanacak. Bu sayede yaşam kalitemiz yükselecek.
 2. Doğal afet durumlarında yetkililer arasında koordinasyon sağlanması ve iletişimin kesintisiz sürmesi 4.5G ile daha kolay sağlanabilecek.
 3. İnternetin güvenliğinde ve içerik servislerinde önemli gelişmeler yaşanacak. Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kurulabilecek.
 4. Her 1000 genişbant kullanıcısı için sektörde 80 civarında yeni iş imkânı ortaya çıkıyor
 5. 4.5G’nin sağlayacağı genişbant olanakların Türkiye’nin büyümesine doğrudan katkısı olacak.
 6. Fiberin çeşitli nedenlerle gitmediği alanlarda yaşayanlar da DSL’e göre çok yüksek hızlı internet imkânına kavuşacak.
 7. e-Eğitimden m-Eğitime (mobil eğitime) geçilecek. Uzaktan eğitim imkânları çoğalacak, sanal okullar ve kütüphaneler eğitim kalitemizi artıracak.
 8. m-Sağlık uygulamaları yaygınlaşacak, m-Sağlığın gelişmesi toplumsal sağlığın iyileşmesini sağlayacak ve hastanelerin fiziksel yükünü azaltacak.
 9. Kamu güvenliğinin sağlanması 4.5G şebekesi ile kolaylaşacak, emniyet güçleri karar destek mekanizmaları için yüksek kalitede anlık görüntü paylaşımı yapabilecek.
 10. e-Devlet uygulamaları mobil olarak daha fazla yaygınlaşacak. Medya hizmetleri (canlı yayınlar, görüntü aktarımı) kolaylaşacak.
 11. İhale ile tahsis edilen 1 GHz altı frekansların getirdiği avantaj ile Kırsal kapsama daha kolay sağlanacak ve kırsalda yaşayanlar bilgi toplumu hizmetlerinden daha fazla yararlanacak
 12. Kırsalda yaşayanların Eğitimden ve sanal kütüphanelerden faydalanabilir olması fırsat eşitliğini sağlamada önemli bir adım olacak. e-Ticaretten m-Ticarete geçilecek, çok yüksek hızlı internetin gelişimi yeni iş alanlarının ortaya çıkmasını sağlayacak.

Kaynak: btk.gov.tr

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey