IT ve TEKNOLOJİ

4.5G ve Sonrası

Özellikle son dönemde ülke ekonomisine, şirketlere ve son tüketiciye getirdikleri açısından baktığımızda 4.5G hem bugünü hem de geleceği önemli ölçüde değiştireceğe benzer.

Bu açıdan bakıldığında da tüketicilere 4.5G’nin faydalarının anlatıldığı etkinlikler de son dönemde arttığını söyleyebiliriz. Bu açıdan Turkcell Teknoloji zirvesi bu konuda detaylı bilgiler almamı sağladı diyebilirim. Özellikle İlker Kuruöz’ün 4.5G ile ilgili sunumunun etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Sunum ile birlikte gelecekte 4.5G’de neler olacak hayatımızda neler değişecek bununla ilgili olarak İlker Bey’in de sunumundan yola çıkarak aklımdaki konuları yazıya aktarayım istedim.

4.5G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Öncelikle ve başlangıç olarak daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla veri kapasitesi,  3G ye göre daha yüksek bant kapasitesine sahip olacağız.

Gecikme Sürelerinde Düşüş

3G ye göre daha hızlı bir dünya bizi bekliyor 3G ile en fazla 63 megabit hız görüyorduk 4.5G 135 Megabit hızla ulaşmış olacağız. Böylece 3G ile 4.5G arasındaki farkı daha net göreceğiz. Hatta kişilerin elindeki cihazlar hızlı desteklemesi halinde 375 megabite kadar hıza da ulaşılabilmesi mümkün olabilecek. Turkcell ise spektrumun yani bant genişliğinin Yüzde 47 içine alarak 234 MHz bant genişliğine ulaşmış durumda bu şu demek oluyor 4.5G için ayrılan bant genişliğinin önemli bir kısmını Turkcell kendi müşterilerine sunmak amacıyla almış oluyor. Aynı zamanda geniş bant demek müşterilere daha hızlı internet daha yüksek veri akışı demek.

Yine İlker Bey’in Sunumunda da belirttiği üzere Turkcell bant genişliği olarak Avrupa’nın en büyük Telekom operatörleri Arasında ilk üçe girmiş durumda.

4.5G İle İnternette Yaşanacaklar

Bant genişliğinin yüksek olması sebebiyle internet kullanım hızı da aynı oranda daha yüksek olacak aynı zamanda gelen data talepleri de çok hızlı bir şekilde karşılanmış olacak. Böylece müşteri memnuniyeti açısından da bir avantaj sağlanmış olacak.

4.5G ile Terminal Cihazların İlişkisi

Öncelikle cihazların vermiş olduğu kategorik terminal dereceleri 4.5G’deki kaliteyi etkileyecek önemli etmenlerden bir tanesi, burada asıl anlatılmak istenen ise hız kapasitesinin  cihaza göre değişkenlik göstermesi, yani yüksek puanlı terminal cihazı bulunanlar 4.5G ile yüksek bir performansa sahip olabilmesi mümkün.

Yine geleceğe bakmaya devam ettiğimizde 2017 yılına gelindiğinde, 1000 megabit hıza çıkabilmek mümkün olacak,  yine kişilerin kullanmış olduğu terminallerle doğru orantılı olarak kullanılabilecek internet hızı 2017 yılında ise 4.5G ile 1.6 gigabit hıza ulaşmış olacak.

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey