IT ve TEKNOLOJİ

4.5G ile Şirketler Nasıl Tasarruf Sağlar?

Esasen 4.5G hayatımıza hız katacak, kalite katacak ve veri akışında hatasız bir süreç yaşayacağız. Bu noktada da işletmeler ve özellikle kobiler bu sayede kendilerini geliştirebilip büyütebilecekler. İşletmelerin kendilerini geliştirip büyütebilmeleri için öncelikle olabildiğince tasarruf ve yine kalite ve hizmetten de ödün vermeden olabildiğince kar etmeleriyle mümkün olabilecektir.

Bu yazımızda da esasen 4.5G ile işletmeler özellikle teknoloji kullanan ve teknoloji kullanmayıp 4.5g teknolojisini kullanarak nasıl tasarruf edeceklerini ve 4.5G’nin getirdikleri ile kendilerini nasıl bir adım öteye taşıyabileceklerini anlatmaya çalışacağım.

İşletmeler 4.5G ile nasıl tasarruf edebilirler?

Öncelikle dünyada da yaygın olarak kullanılan ve ülkemizde de yavaş yavaş gelişmeye başlayan esnek çalışma saatleri işletmelerin tasarruf etmelerini sağlayacak uygulamalardandır. Burada da kontrol mekanizmasının nasıl olacağı ve verimli bir çalışma sisteminin nasıl sağlanacağı gibi konular soru işaretleri doğurmakta. Özellikle 4.5G’nin işletmelere sağladığı ve sağlamaya devam edeceği özel performans ölçme ve performans takibi gibi uygulamalarla işletmeler hem çalışanlarını esnek çalışma saatleri ve evden çalışma uygulamalarıyla verimini arttırabilecekler aynı zamanda da önemli ölçüde tasarruf sağlayabileceklerdir.

İşletmeler özellikle müşterileriyle daha sık iletişim kurabilecekler ve bu iletişimi özellikle şehirlerarası veya ülkeler arası yolculuk yapmadan video ve ses kalitesinin de yüksek olması sayesinde sanki müşterilerinin yanındaymışçasına kaliteli hizmet verebilecekler. Böylece çalışanlar ve yöneticiler için hem zamandan tasarruf hem de yolculuk maliyetinden tasarruf sağlanmış olacak aynı zamanda da müşteriye verilen hizmet kalitesinden de teknoloji sayesinde ödün verilmemiş olacak.

İşletmeler için sağlanabilecek bir diğer özellik ise 4.5G’nin getirdiği teknolojiler sayesinde özel bazı uygulamalar geliştirilerek birçok maliyetli ve uzun süren uygulamaların da önüne geçilebilecek. Örneğin; Ürün teslimatlarında veya taşımacılık uygulamarında ürünlerin takibi M2M olarak bilinen uygulamaların kaliteli hizmet olarak verilmesi hem lojistik hızı ve kalitesi açısından fayda sağlayacağı gibi aynı zamanda işletmeler için de benzin ve mazot giderleri gibi giderlerden de tasarruf edilmesi sağlanacak.

Bir sonraki aşamada ise insansız araçların (Google insansız araç gibi) yaygınlaşması ile birlikte insanlardan kaynaklı oluşan hasarların, teslimatların önüne geçilecek yine insansız araçların birbirleriyle konuşabilmesi gibi uygulamalarla birlikte trafik sıkışıklığından kaynaklı olarak gecikme ve maliyet kayıpları da yine ortadan kalkmış olacak.

Örneğin şirketlerin görme engelli bir çalışanı istihdam ettiğini düşünürsek sanal gerçeklik gözlükleri veya farklı uygulamalar yüklenmiş gözlüklere eklenecek özel uygulamalar sayesinde görme engellilerinde diğer çalışanlar gibi iş yerine katkısı sağlanabilecek böylece özürlü kadrosundan alınan bir çalışandan %100 verim alınabilecektir.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey