IT ve TEKNOLOJİ

4.5G Destekli Cihazlara Test Yapılacak

4.5G özellikli cihazların hem iş hayatında hem de son kullanıcının hayatında pozitif anlamda değişiklikler sağladığı göz ardı edilemez bir gerçek haline geldiğinizi söylemek mümkün. Bir diğer bakış açısı olarak da 4.5G uyumlu cihazların da her geçen gün sayısının arttığını gözlemliyoruz.

Bu dönemde özellikle 4.5G olarak üretilen cihazlarla ilgili olarak yaşanan bazı sorunların sonucunda hükümet ve ilgili kurumlar özellikle 4.5G olarak yayınlanan cihazların gerçekten bu özelliklere sahip olup olmadıklarının aynı zamanda da sağlık testlerinin yapılması (radyasyon vb) testlerinin yapılmasını ve ilgili testler sonucunda da bu özellikleri karşılamayan üretici firmalara yaptırım uygulanmasının gündeme getirileceği belirtildi.

Milliyette yayınlanan habere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 4,5G destekli cihazların testlerinin, kurumun alanında uzman ekipleri tarafından yapıldığını belirterek, “Testler neticesinde standartlara uygun olmadığı tespit edilen cihazlara yönelik kanunda öngörülen idari yaptırımlar uygulanacak” dedi.

Batarya yanması ve patlaması gibi olayları sıkça duyuyoruz. Bu kapsamda bataryaların elektriksel güvenlik testlerini yapmaya başladık. Ayrıca 4,5G destekli cihazların testleri de konusunda uzman ekibimiz tarafından yapılıyor. Tüm bu testlerin neticesinde standartlara uygun olmadığı tespit edilen cihazlara yönelik kanunda öngörülen idari yaptırımlar uygulanacak.”

“YERLİ ÜRETİMDE UMUT VERİCİ GELİŞMELER VAR”
Sayan, 4,5G ihalesini yaparken, yerli üretimin en fazla önem verdikleri konuların başında geldiğini belirterek, ilk yıl için yüzde 30, ikinci yıl için yüzde 40 ve sonrasında yüzde 45 olarak belirledikleri yerli ürün zorunluluğunun bu duruşun göstergesi olduğunu ifade etti.
Teknolojinin yalnızca kullanıcısı ya da takipçisi olmayıp üretime doğrudan katılım için gayret gösterdiklerini dile getiren Sayan, BTK’nın yaptığı düzenleme, yetkilendirme ve denetimlerde bu hususun öne çıktığını kaydetti.

Sayan, 4,5G ihalesiyle hızlı internetin Türkiye’de kullanılmasına yönelik bir adım atıldığını anımsatarak, bu girişimin yerli ve milli üretim, tedarik, Ar-Ge personeli istihdamı ile Ar-Ge hedeflerinin ileri taşınmasında önemli rol oynadığını anlattı.

Yerli üretimi donanım ve yazılım anlamında harekete geçirmek istediklerine dikkati çeken Sayan, bu kapsamda sivil toplum kuruluşları ve üreticilerle sık sık bir araya geldiklerini ve BTK’nın konuya verdiği önemi anlattıklarını söyledi.

Sayan, yerli üretim alanında ümit verici gelişmeler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Hepimizin gururu olan 4,5G Haberleşme Teknolojisi Geliştirme projesi nisanda yerli malı belgesini aldı. Biz en zor olanını yani baz istasyonunu yapabildik ülke olarak. 4,5G lansman toplantısında işletmecilerden bu baz istasyonlarının siparişi için söz aldık. Bu sayede diğer şebeke bileşenlerinin de ülkemizde üretilmesini sağlayacak yatırımların cesaret kazanacağını düşünüyoruz. Yazılımın yerliliği ve milliliği konusuna da büyük önem veriyoruz. Mobil işletmecilerin ihtiyacı olan yazılımları üretebilmek gerekiyor. Yabancı şirketler ülkemizde yerli üretim yapmaya çok istekliler, bu sayede haberleşme teknolojileri konusunda uluslararası bilgi birikiminin ülkemize transferi de mümkün olacak. Bilişim sektöründeki üretim kabiliyetimiz bizi gelişmiş ülkeler sınıfına taşıyabilecek potansiyele sahip, bundan hiç kuşkumuz yok.”

Türkiye’de 4.5G heyecanı yaşanıyor. Bu gece yarısı 00.01 itibarıyla 4.5G teknolojisi hayatımıza girdi ve daha hızlı internete kavuştuk. Ve herkes bugün ulaştığı internet hızını merak ediyor. Ama bu merak her an kotanızı tüketebilir

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey