POS CİHAZLARI

3D Secure Sanal Pos Kullanmanın Firmalara Avantajları

Her geçen gün internette ve ödeme sistemlerinde güvenlik açıkları artmakta buna karşılık bankaların da aynı şekilde güvenlik önlemleri de artmaktadır. Bunun sonucunda da özellikle sanal pos kullanan iş yerleri açısından aynı şekilde güvenlik önemli yer tutmaktadır. Bu sebeple özellikle yazımızda sanal pos güvenlik uygulamalarından olan 3d Secure Nedir? Sanal POS’da 3d Secure Özelliği Nedir? Gibi sorulara cevap arayacağız.

3D Secure Nedir?

3D Secure kişilerin sanal dünyadan (e-ticaret sitelerinden ürün, hizmet vb) satın aldıkları işlemlerin daha güvenli işlem yapılabilmesi için fiziki sanal pos uygulamalarında kullanılan PIN uygulamalarının sanal dünyada da kullanılabilmesi anlamına gelmektedir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D Secure sisteminde, internet üzerinden ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve bu şekilde kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede kartların internet ortamında yetkisiz kişiler tarafından kullanması engellenmektedir. Kart sahibinin kimliği, şifre ile kontrol edilmektedir. Bu kart sahibini tanımlama süreci, elektronik ödeme işlemlerindeki itiraz (chargeback) ve sahtecilik risklerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

3D Secure Kullanımın İşletmelere Olan Faydaları Nelerdir?

En önemli özelliği işletmenin hazırda kullandığı sisteme yazılım yoluyla kolayca ve sorunsuz şekilde entegre edilebilmesidir.

Sanal işlemlerde satın alma yapılırken şifre kullanım özelliği sebebiyle dolandırıcılık gibi konuların da önüne geçilebilmektedir.

Garanti ödemelerin oranı yine 3D Secure’de önemli ölçüde artmaktadır. Eksik ve yanlış ödeme oranında önemli ölçüde düşüş sağlanabilmektedir.

İşlem sırasında, kart sahibi 3D Secure şifresini kullanarak gerçek kart sahibi olduğunu onaylamış olur. Böylece E-Ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve harcama itirazı olarak geri dönmesi ihtimali ciddi oranda düşer. İşyerleri harcama itirazı nedeni ile doğacak maliyetlerden kurtulmuş olur.

Kredi kartı kullanımlarında 3D secure kullanılmış ancak firma sanal pos’u 3D Secure değilse buradaki geri iade işlem sorumluluğu firmada olacağından 3D Secure güvenlik sistemine geçilmesinde fayda olacaktır.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey