SAĞLIKLI İŞLETMELER

3 Soruda Şirketler için Aktivite Önerisi: Yoga

Yoga bilindiği üzere insanların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimine destek sağlamaktadır. Bu noktada da yoganın fayda sağladığı alanlar arasında profesyonel çalışanlar olarak gösterilebilir. Özellikle stresli iş yaşamı çalışanlar için yoga yapmayı daha önemli kılmaktadır. Bu yazımızda da özellikle bu konuya değinecek ve çalışanlar için yoga yapmanın ne gibi faydaları olduğu şirketlerin bir aktivite önerisi olarak yogayı nasıl değerlendirebilecekleri gibi konulara değiniyoruz. Detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çalışan Motivasyonu için Yoga Yapmanın Faydaları

Başta sabahtan akşama oturarak çalışan, bedensel aktiviteleri sınırlı ve tek tip çalışma düzeni olanlar olmak üzere tüm çalışanların kendisine sadece 20 dakikasını ayırarak yapabileceği basit duruş, nefes ve hareket egzersizleri ile hem boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarınızı engelleyip hem de zihninizi rahatlatabileceğiniz bir aktivite olan yoga; ayrıca belli bir konuya yoğunlaşabilme ve zamanı doğru kullanabilme yetilerinizin de geliştirilebilmesi için büyük bir fırsattır. Kısaca iş hayatı içindekiler için yoganın avantajlarını sıralarsak; stres ve kaygı sorunları çeken bireylerin şikâyetleri büyük ölçüde azalır, uzun süre aynı pozisyonda durmaktan ya da zamanının çoğunda hareketsiz bir şekilde oturmaktan kaynaklanan sırt, boyun ve belde görülen kasılmalar ile ağrılar azalır, konsantrasyonunuz ve iş veriminiz artar, bozuk bedensel duruş düzeltilebilir, ekip çalışmasını önemi güçlendirilir.

Yoga’nın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Yoganın düzenli tekrarı stresi azaltır, zihne bir dinginlik ve açıklık getirir. Uyku problemleri ve stres bağlantılı sıkıntılarda azalmalar görülür. Kişi zorlandığı durumlar ile kriz anlarını daha iyi yönetmeye, daha soğukkanlı düşünebilmeye ve bu dönemlerde daha sağlıklı kararlar verebilmeye başlar. Böylece tepki; düşünce ve hislerinin daha kolay analiz edebilmesi sağlanır. Artan duygusal farkındalık ile kişiyi duygusal açıdan dengelemeye başlar. Uyanan bütünlük ve birlik hisleri ile ve kişi daha merkezinde hisseder, kendisi ve yaşamla olan ilişkisinde bir rahatlama yolu açılır.

Yoga ile Zihinsel Gelişim Nasıl Sağlanır?

Yoga sırasında eğilimlerimizi, solunum şeklimizi, hareketlerimizi ve içimizdeki hisleri izlemeye, fark etmeye, bedenin ve zihnin doğasını algılamaya başlarız. Bireyin kendine bu şekilde daha yakından bakabilmesi ve kendi gerçekliğini algılayabilmesine imkân tanıması sayesinde yoga; bireyin zihinsel aktivitelerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürütebilmesine olanak sağlar. Gerek hızlı düşünüp seri kararlar alınması gereken aktif anlarda, gerekse de sakinleşip en mantıklı kararın seçilmesi gereken pasifize anlarda zihnin dinç ve güçlü kalmasında yoga ve meditasyon büyük bir rol oynamaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey