VERGİ

3 Soruda Kira Stopajı Nedir? Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

Önceki yazımızda stopaj vergisinin tanımını yapmış aynı zamanda stopaj vergisinin kapsamı hakkında bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda ise özellikle iş yerleri şirketler ve kobiler için kira stopaj vergisinin tanımı yapmaya çalışıp aynı zamanda kira stopajının nasıl hesaplanması gerektiği ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Kira Stopaj Vergisi Nedir?

İşyeri olarak kullanılmak amacı ile kiralanmış gayrimenkullerin, kira bedelleri üzerinde uygulanan stopaj vergi kesintisidir. Aslında kiracının ödemiş olduğu “KİRA STOPAJ VERGİSİ” , işyeri sahibinin “GELİR VERGİSİ” dir. Bu cümleden yola çıkarak,  “ işyeri sahibinin gelir vergisini, neden kiracı ödüyor ? “  diye düşünebiliriz.

Devlet, vergi mükellefi olarak, kayıtlarında olan kiracıdan, vergiyi kolay ve hızlı bir şekilde tahsil edebileceği için, bu yöntemi kullanmaktadır.

Kira Stopaj Vergisi Kime Aittir?

Böylece devlet vergiyi, vergi kaydı olmayan, takip/kontrol etmekte zorlanacağı iş yeri sahibinden değil, kiracıdan alarak, kendi alacağını güvence altına almış olmaktadır.

Kira Stopaj Vergisi Nasıl Hesaplanır?

01/01/2007 Yılından itibaren KİRA STOPAJ ORANI %20 olarak belirlenmiş.

NET KİRA / 0,80 = BRÜT KİRA Formülü ile Brüt Kira hesaplanmakta ;

BRÜT KİRA – NET KİRA = KİRA STOPAJ VERGİ ORANINI vermektedir.

ÖRNEĞİN; örnek bir ofisin kirası net olarak 640 TL. dir. Ancak, her üç ayda bir düzenlenip beyan edilen Muhatasar Beyannamesinde ;

AYLIK BRÜT TUTAR = 640TL. / 0,80 = 800 TL. Yazıyorum. Her ay, iş yeri sahibinin banka hesabına 640 TL. yatırıp;

800 TL. -640 TL. = 160 TL.  devlete ödenmektedir.

Özetle, 20 metre karelik bir ofis için ayda ödemiş olunan 800 TL’ nin 640 TL.’si ofis sahibine, 160 TL.’sini  devlete ödenmiş oluyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey