IT ve TEKNOLOJİYATIRIM REHBERİ

2018 Yılı Kripto Para Piyasası İncelemesi

2018 yılına yeni girdik ve kripto para piyasası için bir çok değişiklik oldu. Taşlar yerinden oynadı tabirini kullanmak yanlış olmaz. Toplam market değerindeki değişiklik, alt koinlerin hacimlerinin ve değerlerinin artması gibi bir çok değişiklik yaşandı.

İlk olarak kripto para piyasasındaki toplam market değerinden başlayalım. 2017 yılının sonlarına doğru 624 milyar dolarla rekor kıran piyasa yeni yıla girerken 424 milyar dolarlara kadar geriledi. Bu bir panik havası yaratsada piyasayı iyi bilenler için sıradan bir durumdu. 2018 yılına girdiğimizde market değeri artmaya başladı. Şu anda 780 milyar dolar ile hacim rekor seviyelerde.

Alt Coin’ler Hareketlendi

2018 ile beraber kripto para piyasası market değerinin rekor seviyelere çıkmasının ardından, en büyük işlem hacmi ve marketteki değer olarak alt coinler göze çarptı. 2017 yılında marketin %50 oluşturan Bitcoin şu anda toplam market değerinin % 33 ne sahip. Bitcoin için çekinceler olsada market değerinin artması tüm coinlere yaramış durumda. Bitcoinde 2018 yılı içerisinde buradan fazlasıyla nasiplenecektir. Özellikle Ripple 2018 yılının yıldızı. Pazarda Ethereumu geçip ikinci sıraya kurulan Ripple yatırımcıları mutlu etmekle beraber gelecek içinde çok ümit verdi. Tron, Cardona, Ethereum, Stellar başta olmak üzere tüm alt coinler değerlendi. Yatırımcılar için 2018 ilk ayı çok karlı başladı. Kripto para piyasası gelecek içinde umut verici sinyaller verdi.

Kripto Para Piyasasına Yatırım Yapacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Türkiye de yatırım yapanlar için durum biraz farklı. Şu anda piyasayı anlamadan sadece artar ümidiyle yatırım yapanların sayısı çok fazla. Bu tarz yatırım yapmanın kumardan hiçbir farkı yok. Her hangi bir coinin artmasının birden fazla sebebi var. Öncelikle bunu kavramak gerekli. İlk olarak marketteki hacmi daha sonra 24 saatlik işlem hacmi en son olarakta coine yatırım yapan şirketler.

Daha iyi kavramak için Ripple üzerinden örnek verelim. Ripple değerinin artması bir tesadüf değil. Ripple bir şirket ve belli bir teknolojisi var. Bu teknoloji hızlı para transferi özetlemek gerekirse. Türkiye’den Akbank ile anlaşan Ripple Avrupa ve Asya piyasasındaki bankalarla anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmalar şirketin değerini arttırdığı gibi Ripple para olarakta değerini artırdı. Diğer coinleride bu şekilde değerlendirmek gerekiyor. Genellikle coinlerin resmi internet sayfaları gelişmeler hakkında bilgi veriyor. Bu gelişmeleri takip edip yatırım yapmak çok daha ayakları yere basan bir hareket olacaktır.

Gerçek bir yatırımcı Borsada olduğu gibi hareket etmeli. Güncel gelişmeleri yakından takip etmeli ve rakamlara hakim olmalı. Bir coine yatırım yapıp artmasını beklemek gerçek bir yatırımcı olmadığınızı gösterir. Bir hisse senedi almak, döviz alıp beklemek sizi yatırımcı yapmaz. Bu durum uzun vadede, şansa bir yatırım yapmış olursunuz. Coin yatırımı Türkiyede gözü kapalı yapılsada aslında uzmanlık istiyor. Yatırımın türlerini kısaca değinelim.

İlk olarak gün içerisinde çok inişli çıkışlı grafik çizen coinler mevcut. Bu coinleri takip edip düşükten yakalayıp belli bir yükselişte satıp para kazanabilirsiniz. Diğer yatırım tarzı ise yeni bir anlaşma yapmış olan coin iyi bir şirketle anlaşma yaptıysa değeri mutlaka yükselecektir. Mevcut piyasa değeri ne olursa olsun bu coine yatırım yapabilirsiniz. Bir diğer yatırım tarzı ise yeni çıkan coinler. Yeni çıkan coin teknolojisi nedir, hangi şirketlerle anlaşma yapmış veya yapacak bu tespit edildikten sonra yatırım yapılabilir. Son olarak belli bir seviyede işlem gören coin ani bir düşüş yaşadı diyelim. Bu durumda eski seviyesine gelmesini umarak yatırım yapılabilir. Yatırım tarzlarına kabaca değindik. Her yatırımcının bir tarzı vardır. Sizde kendi tarzınızı seçip işlem yapabilirsiniz.

Devletler Kripto Paraları Radarına Aldı

Dünyada olumlu ve olumsuz yorumlar ve aksiyon alan devlet politikaları mevcut. Kimileri kripto para piyasalarının dünya ekonomisini tehlikeye attığını düşünüyor kimileri ise geleceği kurtaracak bir durum olarak görüyor. Rusya kendi kripto rublesini çıkarmak için ciddi atılımlar yapıp yasa çıkarmaya hazırlanıyor. 2018 yılı içerisinde bu adımı atacak gibi görülüyor. Putin özellikle çok istiyor bu tarz bir kripto parayı. Rusyada bu gelişme yaşanırken dünyanın dünya madenciliğinin 3 te 2 ne ev sahipliği yapan Çin madenciliği kontrol altına almak için yasalar çıkarmaya çalışıyor. Bu gelişmeler yaşanırken özellikle Kuzey Amerikada bitcoin atmleri çoğalıyor. Genel kanı devletler için olumlu yönde gelişmeye başladı. Olumsuz düşünceler 2017 yılındaki hareketlilikten sonra ve teknolojik olarak özellikle bankaların blockchaine yatırım yapmaları ile birlikte değişti. Kripto para ve blockchain olan inanç daha fazla arttı. Bu teknoloji hayatımızın dahada fazla içine girecek önümüzdeki yıllarda.

Son olarak kripto para piyasası için yatırım yapacak kişilere söyleyebileceğim en önemli konu yatırım yapacağınız coini iyice araştırmanız. İnanmadığınız bir coine sırf değeri düşük artarsa şeklinde yapacağınız yatırım tamamen bir kumardır. Her zaman söylediğim gibi aslında yatırımınızı teknolojiye yapıyorsunuz. Siz teknoloji benim umrumda değil ben para kazanmaya bakarım diyorsanız ise rakamlarla aranız iyi olması ve piyasaya hakim olmanız gerekiyor.

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey