GÜNCEL KONULAR

2016 Yılı İlk Çeyrek Büyüme Verileri Açıklandı

Uzun süredir merakla beklenen 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verileri açıklandı. Büyüme verileri diyoruz çünkü 2016 yılı için veriler açısından bakıldığında pozitif bir tablodan bahsetmek mümkün görünüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre açıklanan büyüme rakamlarının önemli kısımları aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

Ekonomi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 ile beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye’nin kaydettiği büyüme rakamlarını Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında da kıyaslandığında 2016 ilk çeyreği itibariyle Avrupa’da büyüme rakamları arasında liderlik konumunda olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa ülkelerinin büyüme rakamları ise sırasıyla Yüzde 4,2 İsveç, yüzde 4,2 Romanya, yüzde 3,7 Slovakya gibi ülkeler gelmektedir. İlgili rakamlara bakıldığında Türkiye en yakın rakibi olan İsveç ile arasında yüzde 0,7 gibi bir rakam koymuş oldu. Yüzde 0,7 rakamı bakıldığında küçük bir oran gibi görünse de dünyada devam eden ekonomik durgunluk da dikkate alındığında farkın önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Türkiye 2009 yılının 3. Çeyreğinden bu yana düzenli olarak büyümeye devam etmektedir. İlgili veriler açısından bakıldığında ise burada da önemli bir başarıdan bahsetmek mümkün. Yine dikkat çekici verilerden bir tanesi de son 6.5 yıldır düzenli devam eden büyüme verileri. Bu anlamda da bir istikrardan bahsetmek mümkün görünüyor.

Gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) iç talebin katkısı ile 2016 yılının ilk çeyreğinde medyan bazında yüzde 4.5 büyümesi bekleniyordu. Başta turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıların belirginleşmesi olmak üzere risklerin etkisiyle 2016 yılının tamamında ise yüzde 3.6 büyüme öngörülüyordu.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 büyürken, GSYH artışı İngiltere’de yüzde 2, Fransa’da yüzde 1,4 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde Yunanistan ise yüzde 1,4 daralarak Avrupa’nın tek küçülen ekonomisi oldu.

Aynı zamanda ihracat verileri ile ilgili bilgilere ulaşmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey