MUHASEBE

2016 Asgari Ücretin Kobilere ve İşletmelere Sağladığı Etkiler

Asgari ücretin açıklanmasından sonra hem işveren tarafında hem de işçi tarafında önemli etkileri oldu. 2016 Asgari Ücreti, Asgari Ücret Ne kadar oldu? Asgari Ücret Nedir? Gibi sorulara cevap aramaya çalışacağız. Ek olarak 1.300 TL’lik Asgari ücretin işverene olabilecek muhtemel yükleri ise yazımızda yer almaktadır. 1.300 TL’lik asgari ücretin işverene olan diğer etkilerini de yazımızda inceleyebilirsiniz.

Gerçekleştirilen tespit komisyonu toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada asgari ücretin 1.300 lira olarak belirlendiğini açıklamıştı. Şu anki Ak Parti Hükümeti, açıklanan 1.300 liralık asgari ücret için devlet işverenlere işçi başına 110 liralık destek verecek. Ancak ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen destek paketi, işveren tarafını çok memnun ettiğini söyleyemeyiz hatta TİSK, 1.300 liralık asgari ücret kararına şerh koyduğunu da ayrıca bilgisini aldık

Asgari ücret tespit komisyonu dört tur olarak gerçekleştirilmiş oldu gerçekleştirilen turlar sonucunda asgari ücretin net 1,300 TL Brüt olarak. Bundan önceki asgari ücretin 1,054 TL olduğunu düşünürsek asgari ücrette önemli bir artış sağlandığını söyleyebiliriz.

Bu noktada da ortaya çıkan soru ise asgari ücretteki mevcut artışın kimin tarafından karşılanacağı. Mevcut artışın işveren tarafında rahatsızlık yarattığı bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Bu anlamda devlet asgari ücret tarafında açıklamayı yaparken işveren tarafındaki yükü azaltmak adına yüzde kırka denk gelen 110 TL’lik yükün sadece 2016 yılına mahsus olmak üzere devlet tarafından karşılanacağı açıklandı.

asgari-ucret-2016-isletmeler

2016 yılı için 3 çocuklu bir ailenin alacağı asgari ücret 1387,45 kuruş, bir çocuklu aile için 1344,22 kuruş, çocuğu olmayanlar için 1300,69 kuruş olarak belirlendi. 2016 yılı AGİ ile ilgili bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

5 milyon 300 bin asgari ücretli var. 1.005 lira alan 5.3 milyon kişi var. Yeni olacak asgari ücret arasında çalışan sayısı sigortalı sayısı 8 milyon küsür biz hacmi biraz daha genişleterek 8.5 milyon kişiye 1 Ocak 2016 itibariyle her bir asgari ücretliye kayıtdışılığı engellemek, istihdam arttırmak, işverene destek açısından 110 liralık yani yüzde 40’lık desteği teşvik olarak koyuyoruz. Bu sadece 2016 yılı için geçerli” demişti.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey