ENERJİ

2015 Yılı Enerji Verileri Açıklandı

Dünya enerji kaynakları son yıllarda üstüne çok konuşulur ve yorum yapılır hale geldi. Öyle ki devletler ve hükümetler enerji üzerine politikalar oluşturup enerjiyi uygun maliyette ve yüksek kalitede almayı hedeflemekteler. Yine devletlerin enerji politikaları hem ulusal hem de uluslar arası bir çok kararlarını da etkilemekte. Biz de bu yazımızda dünya enerji verilerinin 2014 yılı ile 2015 yıllarının kıyaslanmasına dair verileri maddeler halinde paylaşalım istedik. Yine 2015 yılı ithalat ihracat verileri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz

2014 yılı ve 2015 yılı kıyaslandığında dünya yenilebilir enerji üretim kapasitesi için 2015 yılında %9’luk bir artış oranı ortaya çıkmakta.

2014 yılı ve 2015 yılı enerji gigavat rakamlarına bakıldığında 2015 yılı için 1.849 gigavat üretimden bahsetmek mümkün. Bu rakam 2014 yılı için 1.697 gigavat olarak gerçekleşmişti. Burada da aynı şekilde %9’luk bir artıştan bahsetmek mümkün.

2015 yılında dünya küresel elektrik üretim kapasitesinin %28.9’unu yenilebilir enerjiden karşıladı.

Yenilebilir Enerjiler Üretim Kapasitesiyle Ön Plana Çıkıyor

Yenilebilir enerji kalemlerinde güneş ve rüzgar enerjilerinden geldiği gözlemlenmekte. Bu tip enerji üretimlerine devlet ve hükümetlerin önemli katkılar sağladığı bilinmekte. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde de yenilebilir enerji alanında önemli destek ve teşviklerden bahsetmek mümkün.

Yenilebilir enerji üretimindeki en yüksek artış %77 ile güneş ve rüzgar enerjisinden sağlandı. Güneş ve rüzgar enerjisini birlikte düşündüğümüzde 113.5 gigavatlık kurulu güç işletmeye alındı diyebiliriz.

28 gigavat ile hidroelektik, 5 gigavat biyokütle ve 0.3 gigavat jeotermal enerji santralinin faaliyete başlandığından bahsedilebilir.

Yenilebilir Enerji Yatırımlarında Artış Devam Ediyor

Yenilebilir Enerji yatırımları 2014 yılında 273 milyar dolar iken 2015 yılında yenilebilir enerji yatırımları 286 milyar dolara yükseldi.

Enerji sektörünün ülke ekonomisine, siyasete ve gelişmişliğe olan etkisinin yolu ise istihdamdan geçtiği düşünülürse enerji sektörünün 2015 yılında 8 milyon 100 bin kişiye iş olanağı sağlamasıyla önemli katkı sağladığından da bahsedilebilir.

Yenilebilir Enerji Kaynakları hakkında bilgilendirme videosunu da ayrıca izleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey