GÜNCEL KONULAR

2015 Yılı Büyüme Verileri Açıklandı

Önceki yazımızda 2015 yılı için ithalat ve ihracat verilerini açıklamıştık. Bu yazımızda ise 2015 yılının ekonomideki büyüme rakamlarının neler olduğu 2015 yılı ekonomik büyüme beklentilerinin gerçekleşenle eşleşip eşleşmediği konularına değineceğiz. Yine rakamlarda özellikle açıklanan TÜİK verilerini dikkate alacağız.

Ekonomik Büyüme ise Çeyreksel Bazda Bakıldığında Pozitif Bir Tablo Ortaya Çıkıyor

Büyüme geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 2.5, ikinci çeyrekte yüzde 3.8, üçüncü çeyrekte yüzde 4.0, dördüncü çeyrekte de yüzde 5.7 büyüdü. Genel beklenti yüzde 3.8 ve yüzde 4 dolaylarındaydı. Bu açıdan bakıldığında bir noktada beklenti karşılanmış bazı noktalarda ise beklentinin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

2015 Yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Verileri

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 5.7, 2015 yılının tamamında ise yüzde 4.0 ile, geçen Ocak ayında revize edilen Orta Vadeli Program’a (OVP) paralel arttı.

Türkiye Dolar Tarafından Bakıldığında Küçüldü

Yine TÜİK verilerine bakıldığında Türkiye ekonomisi 2015 yılında dolar bazında ise yüzde 9.9 küçüldü ve kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 10 bin doların altına çekilerek, 9 bin 261 dolara düştü. Kişi başına yıllık gelir lira bazında ise 25 bin 130 lira oldu.

Yüzde 4 Büyümenin Diğer Ülkelerle Kıyaslanması

Mehmet Şimşek’in açıklamalarına bakıldığında ise; geçen yıl yüzde 4 büyüme ile Orta Vadeli Program’da öngörülen seviyede büyümenin gerçekleştiğini belirterek, “Böylece Türkiye, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen dördüncü ekonomi olurken, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin iki katından fazla büyümüştür” dedi ve ekledi:

“Bu başarı; geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir.”

Hedefin güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer almak olduğunu vurgulayan Şimşek,

“Bu hedefimize ulaşmak için gerekli yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz”

diyerek sözlerine son vermiş oldu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey