POS CİHAZLARI

2.El Yazarkasa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 13 Madde

Yazarkasa uygulamalarına geçişler gerçekleştikten sonra şirketlerin, kobilerin, küçük işletmelerin yeni nesil yazarkasa’lara geçişi önemli ölçüde sağlanmış oldu. Dolayısıla da yazarkasa pos pazarında önemli ölçüde hareketlilik sağlandığını rahatlıkla söylemek mümkün.

Kanunun kanuni, maliye ve vergi tarafına ek olarak bir de yazarkasa cihazları kısmı var ki burada da bazı işletmeler yeni nesil yazarkasa pos cihazlarının pahalı olmasından kaynaklı olarak ikinci el yazarkasa cihazlarına yönelmekteler. Biz de bu yazımızda ikinci el yazarkasa pos cihazı alırken nelere dikkat edilmeli? İkinci el yazarkasa pos’u aldıktan sonraki süreçleri anlatmaya çalışacağız.

2.el Yazarkasa Pos Alırken Bunlara Dikkat Edin

 • Satıcı tarafından konuya yaklaşırsak satıcının 5 yıl boyunca satmış olduğu yazarkasa’nın mali hafızasını saklamak zorundadır.
 • Ayrıca devir işlemleri için yetkili servise gidip alıcı ile satıcının yetkili serviste mali hafızanın devir işlemlerini yaptırması ve teknik servisin tuttuğu bir tutanakla birlikte vergi dairesine gidip gerekli başvuruları yapması ve bundan sonra aldığı yazarkasayı kullanması daha uygun olacaktır.
 • Gerekli işlemleri yaptırdıktan sonra ödeme kaydedici cihaz levhanızı da alarak ikinci el yazar kasınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Esasen sadece yazarkasalarda değil tüm ikinci el ürün alımlarında olduğu gibi almak üzere olduğunuz yazarkasanın sorunu olmadığından emin olmalısınız. Bunun için mutlaka almadan önce teknik servis’e göstermelisiniz.
 • Yine bilinmesi gereken konulardan bir tanesi de ikinci el olarak alınan yazarkasanın muhasebesel olarak gider gösterilememesi. Dolayısıyla sadece yeni almış olduğunuz yazarkasalar gider olarak gösterilebilmektedir.
 • Yine önemli konulardan bir tanesi de ikinci el olarak aldığınız yazarkasa pos devirlerinde belirli miktarda bir devir ücreti olacağıdır.
 • İkinci el yazarkasa cihazını alan kişi satan kişiden hem izin yazısı hem de fatura almalıdır. Almış olduğu yazarkasa ile ilgili vergi dairesinde işlemleri yaptırırken alıcının yanında götürmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

İkinci El Yazarkasa Cihazı İzini Alırken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Evraklar

 • Yazarkasaya servis tarafından yüklenen programın yapılmasının ardından 1 numaralı örnek fiş ile vergi dairesine aşağıdaki evrakları da hazırlayarak başvuru yapılmaktadır.
 • Satın alınan ikinci el yazarkasanın fatura aslı ve fotokopisi,
 • Yazarkasanın devir dilekçesi,
 • Ödeme Kaydedici Ruhsatın Aslı ve 1 adet fotokopisi

Tüm bu süreçlerin ardından Ödeme Kaydedici Cihaz Levhası da çıkartıldıktan sonra yazarkasanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey