Başarılı Kadın Girişimciler

10 Soruda İlham veren Kadın Girişimci Mine Tozlu

Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu’nun girişimcilere ve özellikle kadın girişimcilere özel tavsiyeleri, aile hayatına ilişkin bilgiler ve iş yaşamındaki tecrübelerine ait tüm bilgilere yer verdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

1- Öncelikle Sizi Biraz Tanıyabilir miyiz?

Bir insan için kolay olan şeyin kendisini anlatmak olduğu, zor olan şeyinse kendini ifade
edebilmek olduğu fikrindeyimdir her zaman. Yaşadığım onca şeye baktığım zaman önemli
olan şeylerin hedeflerim olduğunu gördüğüm içindir belki de. Tabii ki bu hedeflere ne şekilde ulaştığım da çok önemli. Amaca ulaşırken kullandığım araçlar, geçtiğim yollar, verdiğim emekler, hayatıma eklediğim ve sildiğim insanlar… Kısacası tecrübelerim ve bedeli olmayan yaşanmışlıklarım. İnsanlardan aldıklarım ve karşılığında verdiklerim. Geriye dönüp baktığım zaman hayatımdaki artıları görürken ne kadar gurur duyuyorsam eksileri de gördüğüm zaman üzülüyor ama hiç pişmanlık duymuyorum. Çünkü insanı umutsuzluğa götüren şeyin keşkelerle yaşamak olduğunu biliyorum.

Kendimi kaybetmediğim sürece kaybettiğim her şeyi yeniden kazanabileceğimin de farkındayım. Bunları yaşarken belki de bu şekilde hissetmemin sebebi doğarken Allah’ımın bana vermiş olduğu artılar diye düşünüyorum. Bu yüzden bana böyle bir ailenin evladı olduğum için Allah’a, sonra da beni dünyaya getiren anneme ve babama binlerce kez şükrediyorum. Ve şimdi bir anne olarak ailenin bir çocuk üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin ileride o çocuğun geleceği konusuyla doğru orantılı olduğunu görebiliyorum. Yani ne ekersek onu biçiyoruz demek ki…

2- Daha önceki açıklamalarınızda, ailenizin hayatınızdaki başarılarınızda önemli bir yeri
olduğunu belirtmişsiniz. Sizin de bir anne olduğunuzu bilerek sormak istiyorum. Oğlunuzun başarılı olması için, onu yetiştirirken özellikle dikkat ettiğiniz noktalar nelerdi?

Ben küçük ama kültür seviyesinin çok büyük olduğu bir şehirde Çanakkale de doğdum ve
büyüdüm. Gurur duyduğum, her ferdini örnek aldığım büyük bir ailenin ilk çocuğuyum. Amaben çok da, insanlarla iyi ilişkiler kurmayı, sevgiyi, saygıyı, sabrı ve çok çalışmam gerektiğini evimizin direği dedemden öğrendim; Muhtar Hüsnü Akkoyun'dan. O benim her zaman idolüm oldu.

Düşünebiliyor musunuz yaşadığı şehirde 40 sene seçilerek muhtarlık yapmış; sevilen, sayılan, evlatlarını ve torunlarını sevgi ve saygıyla yetiştiren bir adam. Şunu çok iyi biliyorum ki, ailelerimizden aldığımız eğitim bize iş hayatımızda da rehberlik yapıyor. Çünkü her şey ilişkiyle başlıyor ve ilişkiyle bitiyor. Anne olmak benim için her şeyin başlangıcı ve her şeyin bitişi demek. Evlat çünkü onun için yaşanır ve gerekirse de ölünür. Ben 29 yaşında boşanmış bir kadınım. Ve çocuğunu tek başına büyüten bir anne. Çok zordu tabii ki. Ama evlat için değerdi. Bugün olsa gene aynı şeyleri yaşardım ve yapardım. Çünkü ben her şeyi onun için oğlum için yaptım.

Şimdi kocaman bir adam oldu. 21 yaşında. Bilgi Üniversitesi uluslararası perakende
bölümünde okuyor. Seneye benimle beraber çalışmaya başlayacak, bir anne için o kadar gurur verici bir duygu ki bu onunla ve kendinle gurur duymak… İnanın her şeye bedel. O yüzden benim için annelik ve iş kadını olmak arasında hiç bir ayrım yok. Çünkü her şey evlat için…

3- Kariyer grafiğiniz yükselerek ilerliyor. Başarılı yaşam öykünüzün Ansa Yatırım Holding A.Ş. öncesinde başladığını biliyoruz. O dönemi, okuyucularımızla paylaşmak ister misiniz?

Borsada, halka açık bir şirketin sahibi olmanın büyük sorumlulukları var. Hesap vermeniz
gereken yatırımcı grubu, seni destekleyen arkanda olan bir halk var. Çok sağlam adımlarla ve akıllıca hareket etmeniz gerekiyor. Piyasa şartları malum bir holding yönetmek o kadar kolay bir şey değil.

Ben arkasında kimse olmayan bu zamana kadar kendi inançları ve başarılarıyla sadece çok
çalışarak buralara gelmiş bir kadınım. Arkamda ne holding sahibi babam ne de parasını
gönlüme göre kullanabildiğim kocam, eşim var. Çok güçlü bir ekibim ve sonuna kadar
güvendiğim, arkamı dayayabildiğim ortaklarım var. Bu o kadar önemli bir şey ki çünkü insanlar, insanlar sayesinde para kazanıp, yine insanlar sayesinde para kaybetmekte. Her şey ilişki ile başlayıp bitiyor çünkü.

4- World Consumer Academy tarafından düzenlenen, Avrupa Kalite Zirvesi ve Ödül Törenine davet edildiniz. Bu platformda, “Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü”ne layık görüldünüz. Ayrıca World Quality Summit Tükeci Zirvesi “En İyi Proje” ödülü, Liderlik Akademisi tarafından verilen “Lider Proje” ödülüne sahip biri olarak, sizce başarının tanımı nedir?

Başarı girişimcilikle başlar, çalışmayla büyür, denetimle sürekli olur.

5- Ansa Yatırım Holding A.Ş.’nin bulunduğu sektörü ve sektörün zorluklarını bize bahseder
misiniz? Sizce bulunduğunuz sektörün açıkları var mıdır? Eleştirel olarak yaklaşırsak, bu
açıklar sizce nelerdir? Siz bu durumlara karşı nasıl önlem alıyorsunuz?

Ansa bir yatırım şirketidir. Altında iştirakçı şirketleri ve projeleri var. Bu şirketlerin hepsi bizim şirketlerimiz. Bugün borsada halka açık bir yatırım şirketinin, kara geçmesi imkansız. Çünkü yatırım şirketlerinin bünyesine aldığı iştirak şirketlerinin hepsi zararda borsadaki bir şirket iştirakçı olarak aldığı diğer şirketlerin borçlarını sıfırlamak için kullanılmakta bu yüzden halk ve yatırım yapan yatırımcılar zarar etmekte.

Biz bunun tam tersini yaparak doğru olan sistemi kurarak öncelikle bize yatırım yapan yatırımcılarımızı kara geçirerek doğru yolda ilerlemekteyiz. Çok kısa bir sürede mağdur olan bütün yatırımcılarımız maliyetlerini kurtararak kara geçmiştir. Bundan sonrasında daha çok proje ve şirketlerimizin doğru politikalarıyla başka yatırımlarda da bulunacağız. Bu sektör ve bir holding yönetmek çok kolay bir iş değil, hele bu günlerde.

6- İş dünyasında, cinsiyet ayrımı olmaksızın birçok başarı öyküsü var. Kadınlarımızın öyküleri ise özellikle dikkat çekiyor. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir? Bu ayrıma katılıyor musunuz?

Bu ayrıma katılmıyorum. Ama ne yazık ki ayrım yapıldığını görüyorum. İş hayatında kadın
olmak zor akıllı kadın olmak daha da zor. Çünkü başardığınız şeylerin arkasında sürekli olarak birileri aranıyor. Kadın olmanın getirdiği avantajların iş hayatında geçerli olmadığını ne yazık ki kimse anlamıyor. Kadınlık, güzellik iş hayatında sürekliliği sağlamaz. Kadınsal yaklaşımlarla aldığınız işlerde aklınız yoksa başarılı olamazsınız ve babamın bir sözü vardır; “Taşıma suyla değirmen dönmez”o yüzden kadınlara her zaman tek silahlarının akılları olması gerektiğini söylüyorum. Kadınlık çok kutsal ve çok özel bir şey ama kurtlar sofrasında değil…

7- Peki Mine Tozlu kriz anlarını nasıl yönetir? Sizinle çalışmak zor mudur? Kendinizi nasıl
değerlendiriyorsunuz?

Bir işletmenin başarısı kriz anlarında doğru yönetilmesiyle alakalıdır. Özellikle günümüzdeki dünya şartlarında her gün bir kriz yaşıyoruz. Öngörülü olmak ve krizi doğru stratejilerle yönetmek şirketlerin sürekliliğini sağlar. Mine Tozlu yerine göre zor, yerine göre kolay çalışılan birisi.

Her şeyden önce net ve kararlı bir patron olduğumu düşünüyorum. Olasılıkları doğru hesaplayan bugünü değil yarın gözlemleyen çalışacağım partnerleri ve kişileri doğru analiz edebilen bir bakış açım var. Bu durum işine gelen insanlar için iyi gelmeyenler için kötü bir durum olarak algılanabilir. Yani benim zorluğum ve kolaylığım kişisine göre değişir…

8- İş dünyasındaki başarılarınızla adınızdan çokça söz ediliyor. Yoğun bir tempoda geçen bu sürenin haricinde, sosyal hayatınıza zaman ayırabiliyor musunuz? Kendinize ait bu süreyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası hayatı sosyal – anti sosyal olarak nitelendirmek bana doğru gelmiyor. İnsan iş
hayatının içinde de sosyal olabilir. Burada ki püf nokta insanın çalışırken eğlenebilmesi ve
mutlu olmasıdır. İş hayatında mutsuz olup değişiklik arayan kişilerin sosyal hayat arayışları
bana göre değil. Günümüz sosyal hayat bana göre çok boş ve anlamsız. Kendime ait boş
zamanlarım olmadığı için yani hayatımı kişisel değil genel olarak yaşadığım için, boş bir
zamanım kendime ait bir hayat anlayışı ne yazık ki olamıyor.

9- Alışveriş merkezlerinde uyguladığınız proje ile ilk kez birçok ünlü ve tüketiciyi bir araya
getiren isim oldunuz. Bu proje ile ödül aldınız. Son olarak da Mine Tozlu’yu ‘’ Mü’mine ’’
projesi ile karşımızda görüyoruz. Bu projede dünya markalarını tek bir çatı altında
topladınız. Proje ile alakalı neler söylemek istersiniz?

Mü’Mine, Türkiye’nin ve dünyanın önemli markalarını, Runway Show’larında, mağazalarında ve Mü’Mine, Türkiye’nin ve dünyanın önemli markalarını, Runway Show’larında, mağazalarında ve e-ticaret sayfasında Versace, GF Ferre, Roberto Cavalli, Trusardi, Fendi gibi distribütörü olduğu 56 A+ dünya markasıyla bir araya getiren, kendi tasarımlarıyla dünya moda endüstrisinde yeni bir çığır açacak yüksek hazır giyim markasıdır.

Ayrıca; 2 yılda Türkiye’de 11 noktada, Arap ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nde 15 ülkede yer alacaktır. “Private Shopping”, online satışlarla tüketiciyle buluşacak olan Mü’Mine, lüks segmentte hizmet veren ve bu alanda üretim yapan 100’e yakın markayı aynı çatı altında topluyor. Dünya markalarının da ürünlerini sitesinde ve mağazalarında sunacak olan Mü’Mine, önemli bir kitlenin değişmez markası olmak için yola çıktı.

10- Bütün bu başarı öyküsüne imza atan birisi olarak, genç girişimcilere, özellikle de
kadınlarımıza sizin gibi başarılı olmaları için ne tavsiye edersiniz?

Ben sıfırdan bir başarı hikayesi yazdım. Umarım bu tek başına mücadele eden bütün kadınlara örnek olur. Asla pes etmeyin… Bildiğiniz doğrulardan asla vazgeçmeyin… Gururunuzdan ve karakterinizden asla ödün vermeyin. Kullanacağınız tek silahınız aklınız olsun. Ve sadece çok çalışın…

Kaynak: Elite Dergisi

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey