POS CİHAZLARI

10 Madde de 2016 Yılında Yeni Nesil Yazarkasa Cihazına Geçiş Zorunluluğu

Daha önceden de bilindiği üzere vergi denetiminde kayıt çalışmalarını arttırmak için yeni nesil yazar kasa sistemine geçiş gerçekleşmişti. Yazımızda ise yazarkasa pos’a 2016 yılında geçiş ile gerçekleşecek değişiklikleri derleyelim istedik. Bu noktada da hangi sektörlerin ve hangi iş koluyla uğraşan alanların yazarkasa pos’a geçecekleri hangilerinin de zorunlu tutulmadığı konusundaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

  1. Daha önceki zorunlu değişikliklerde bilindiği üzere seyyar pos cihazı kullananlara 01 Ekim 2013 tarihine kadar seyyar yazarkasa pos cihazına geçiş yapılması zorunlu hale getirilmişti. Aynı zamanda da alınan cihaz ile ilgili olarak cihaz fatura tarihinden itibaren 60 gün içerisinde vergi dairelerine kayıt etme zorunluluğu bulunmaktaydı.
  2. Mevcut yasa ile birlikte 31.12.2015 tarihine kadar yeni kurulan işletmeler için eski yazarkasa kullanılabilecek ancak 2016 başı itibariyle yeni kurulan işletme ve firmalarda yazarkasa pos cihazı zorunlu hale getirilecektir.
  3. Ticari işletmelerin yazar kasa bulundurma zorunluluğu yoksa ve seyyar pos cihazı kullananlar bu zorunlu değişikliğin içerisine girmemektedirler. Diyelim ki; yazarkasa kullanma zorunluluğunuz yok  ama seyyar pos cihazınız var bu değişiklikten etkilenmeden seyyar pos cihazınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.
  4. Eski iş yeri olması durumunda ve yazarkasası dolması durumunda yeni yazarkasaları yeni nesil yazar kasa alma zorunluluğu getirilmiştir. Ancak yazar kasaları dolmamış olsa bile yazar kasa zorunluluğu bulunan tüm işletmeler 2016 yılı itibariyle zorunlu olarak yazarkasa pos cihazı kullanmaya başlayacaktır.
  5. Toptan Satış yapanlar için sadece toptan satışları için geçerli olan EFT pos cihazları için yeni nesil yazar kasa kullanmaları zorunlu tutulmamaktadır.
  6. Pazarcılar için ise yapılan ürün satışları için satış fişinin kesilmesi halinde yeni nesil yazarkasa pos cihazı bulundurmalarında zorunluluk olmayacaktır.
  7. Kargo ve Lojistik firmalarının da yine aynı şekilde yeni nesil yazarkasa pos geçişi yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.
  8. Kuyumcuların (perakende ticaretle uğraşmalarından dolayı) yeni nesil yazarkasa pos cihazına geçiş yapmaları zorunlu hale getirilmiştir.
  9. Perkande ve mağazacılık sektöründe bulunanlar için 2016 yılı itibariyle yazarkasa cihazı kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.
  10. Akaryakıt istasyonları günlük olarak satılan benzinden dolayı yazarkasa fişi kestiklerinden ekstradan yazarkasa pos zorunluğu bulunmamaktadır.

2016-yazarkasa-zorunlulugu

Sonuç olarak yazarkasa pos cihazına zorunlu geçiş 01.01.2106 tarihi itibariyle gerçekleşecektir. Bu dönemde ise göze çarpan eski yazar kasalar ile yeni yazarkasalar arasındaki astronomik fiyat farkının oluşmasıdır. Bu durum kobiler ve küçük işletmeler için zor bir oluşturmaktadır. Bu noktada şimdilik yapılabilecek olan bankaların yazarkasa pos anlaşmaları yapmak olabilir. Yazarkasa pos kampanyası yapan bankaları ile ilgili bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Yeni Nesil Yazarkasa POS Cihazı Veren Bankalar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Not: Yazarkasa Pos Geçiş Zorunluluğu 2017 Yılına uzatıldı. Konu hakkında bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey