MUHASEBE

1.300 TL olacak Asgari Ücretin İşverene Yansıyacak 5 Önemli Etkisi

Yoğun geçen seçim dönemini bitirdik ve bundan sonrası için de ekonomide işlerin yoluna koyulmasını beklediğimiz bir dönemdeyiz. Bu dönemde de hepimizin bildiği gibi asgari ücretin artışı konuşulmakta. Bu noktada da biz de yazımızda yeni asgari ücretin işverenlere, kobilere ve küçük işletmelere muhtemel yansımalarını derleyip sizlerin bilgilerinize sunmak istedik.

  1. Nihat Zeybekçi’nin basına yaptığı açıklamadan kısaca bir kesite bakmamız gerekirse; Zeybekci, “Bu asgari ücretle ilgili bazı sektörler, küçük ölçekli kuruluşlarda ve KOBİ’lerde eğer bir mağduriyet ve sıkıntı varsa, maliyetleri artıcı bir unsur varsa, rekabetimizi Türkiye olarak kısıtlayan bir ekstra yük getiriyorsa, hükümet olarak bununla ilgili çalışmalar zaten yapılıyor. O anlamda iş adamlarına ve iş dünyasına da gereği yapılacaktır” diye konuştu.
  2. Asgari ücretin arttırılması konusunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de açıkladığı üzere bu artış bir şekilde işverene yansıyacak ancak bu yansımadan mağdur olma ihtimali olan küçük işletmeler, Kobiler bu noktada korunmaya alınacak yine aynı şekilde zor durumda olan sektörler ve yok olma ihtimali olan sektörler de bu kapsamda değerlendirilecek.
  3. Yine de ne kadar mağduriyetin yaşanmayacağı belirtilse de yine kobilerde ve işletmelerde ufak tefek sıkıntılar yaşanması da gündeme gelecektir. Bu sorunlardan bir tanesi de aynı iş yerinde çalışan ve asgari ücret üzerinde geliri olan örneğin 1,100 TL alan çalışanlar olacaktır. Bu noktada asgari ücret alan bir çalışanın yeni asgari ücret dolayısıyla maaşı artacak ve otomatik olarak maaşı 1,300 TL olacaktır. Bu noktada da 1,100 TL maaş alan kişi asgari ücret alan çalışanın altında bir gelir düzeyine sahip olacaktır. Böyle bir dengesizliği gidermek için de işletmeler daha önce asgari ücret üzerinde maaş verdikleri çalışanlara aradaki farkı korumak adına maaş düzeltmeleri yapmaları gündeme gelecektir. Bu açıdan bakıldığında bu farkın oluşması işletmelere bir gider kalemi olarak yansıyacağından bunu devletin mi karşılayacağı yoksa firmaların mı karşılayacağı noktası henüz netlik kazanmış değil.
  4. Aynı zamanda alınan bilgilere göre ağır işçi olarak çalışan grup için kademeli bir artış da söz konusu olabilecek gibi konularda ayrıca görüşülen detaylardır.
  5. 1,300 TL’lik Asgari ücretin işverene yansımasının hesaplanması ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Toplam Gün 30
Brüt Aylık 1.818,41
SGK Matrahı 1.818,41
SGK Primi 254,58
İşsizlik Primi 18,18
Brüt Gelir Vergisi Matrahı 1.545,65
AGİ Öncesi Gelir Vergisi 231,85
Gelir Vergisi 231,85
Damga Vergisi 13,8
Kesinti Toplamı 518,41
Net Ücret 1.300,00
İstihkak Toplamı 1.818,41
İşveren İşsizlik Payı 36,37
SGK İşveren Payı 372,77
Maliyet Toplamı 2.227,55

 

1300tl-asgari-ucret-isveren

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey